Tipy na výlet

Bítovany a blízké okolí

Obec Bítovany, v níž tvoří budova restaurace a penzionu už více než století společenské a kulturní centrum, je rozložena na úpatí Železných hor, v kraji známém vynikajícími podmínkami k provozování rodinné turistiky, cykloturistiky, rybaření a dalších rekreačních aktivit v civilizačně relativně nedotčeném přírodním prostředí.

Okolí obce je vhodné pro kratší romantické procházky, i pro delší poznávací tůry. Zdejší lesy a krajina jsou oázou klidu ve vřícím a chaotickém světě moderní civilizace, a zaručeně zde oceníte mnoho věcí, kterých se současným civilizačním centrům zoufale nedostává. Výběhy horského skotu čistý vzduch, kvalitní a ekologické stravování venkovského typu, klidný a neuspěchaný životní styl a blízkost relativně nedotčené venkovské přírody, kterou vy, ani vaše děti, ve městech nepoznáte.

Pro procházky po okolí s dětmi doporučujeme navštívit hned za obcí rozsáhlé výběhy chovu rohatého skotského horského skotu s nápadně rezavou chlupatou srstí. Obzvláště telátka jsou velmi roztomilá. Skotský horský skot poskytuje mimo jiné i hovězí vynikajících kvalit, které nakonec můžete ochutnat i v naší restauraci.

Exotika na ranči

Nově otevřeno přímo v Bítovanech 100 metrů od restaurace!!! 

Okolí bítovanských rybníků

Ani z turistických a relaxačních hledisek není blízké okolí Bítovan nijak nezajímavé. Poblíže obce je několik chovných rybníků (Jiří, Jan a Farář) a soukromé výběhy pro skot.

Zřícenina hradu Žumberk

Jižně od Bítovan, ve vzdálenosti cca 3,5 km se nachází obec Žumberk se stejnojmennou romantickou hradní zříceninou.

Chrast

Na východě, ve vzdálenosti cca 6,5 km je město Chrast s kostelem Sv. Trojice, městským muzeem a renesančním zámkem ze 17. století s nádherným francouzským parkem.

Hned vedle Chrasti se nachází vesnička Podlažice obestíraná tajemstvím sepsáním knihy Codex Gigas. Za prohlédnutí stojí místní kostel, který byl součástí konventu, zřejmě tady byla sepsána Ďáblova bible.

Slatiňany

Na západ od obce, přibližně stejně daleko, je město Slatiňany, rovněž s krásným zámkem, ve kterém je Hipologické muzeum (o koních a věcech kolem koní), se známým hřebčínem, jedinečné nejen v republice.Kočičí hrádek u Slatiňan Jižním směrem nedaleko zámku se nachází i raritní Kočičí hrádek, zmenšenina fiktivního středověkého hradu, který nechala postavit pro potěšení svých děti kněžna Vilemína z Auerspergu. Zde se můžete napojit na Městské lesy Chrudim.

Další místa, která stojí za návštěvu!

Městské lesy Chrudim

Velmi hezká vyjížďka na kole nebo procházka pěšky s řadou aktivit jako je syngltrek, lesní tělocvičny, naučné stezky, rozhledna Bára, muzeum Švýcárna a mnoho dalšího.

Rozhledna Bára

Za zmínku stojí i nedaleký světový unikát – rozhledna Bára, nacházející se cca 3 km za Slatiňany, směrem na Rabštejnskou Lhotu. Je z ní vynikající rozhled po kraji a její ojedinělé architektonické řešení rozhodně stojí za návštěvu.

Chrudim

Dále, na severozápad od obce, ve vzdálenosti cca 12 km je město Chrudim, s původně gotickým arciděkanským kostelem Nanebevzetí Panny Marie, připomínaným už ve 14. století, a částí zachovalého středověkého opevnění. Ve známém Mydlářově domě na Resslově náměstí je umístěno i proslavené Loutkařské muzeum s obsáhlou sbírkou raritních loutek a Muzeum barokních soch.

Zatopené LOMY

Na úpatí  Vysočiny se od pradávna těžil a dodnes se těží kámen a to především žula a její odrůdy. Opuštěné lomy jsou většinou zatopené a vhodné ke koupání a k letnímu osvěžení svojí průzračně čistou vodou. Nejbližší  lom je na Žumberku, Švihově, v obci Dubová a v Srní, kde je také potápěčská škola. Hloubka lomů je mnohdy i 32 metrů. Lomy jsou dosažitelné i na kole, ale pozor stoupáte na Vysočinu.

Skanzen na Veselém Kopci

Jižně od Bítovan, směrem na Nasavrky a Trhovou Kamenici, ve vzdálenosti cca 20 kilometrů, se nachází známý venkovský skanzen “Veselý kopec” – soubor rekonstruovaných dřevěnných, roubených i zděných historických venkovských staveb z celé Vysočiny. Ve skanzenu se v rámci tamních kulturních programů konají různé (příslušně malebné) inscenace tradičních lidových oslav a zvyků, je zde často možno shlédnout ukázky původních lidových řemesel, výstavy historických zemědělských strojů a nářadí, dobové interiéry budov, a další historicko-kulturní zajímavosti.

Pietní území Ležáky

Velmi smutné místo naší historie, která nesmí být zapomenuta. Areál je hezky udržován a vhodný k procházce.

Peklo ČERTOVINA

V České republice byl otevřen světový unikát – PEKLO, který nemá v Evropě ani jinde na světě obdoby. Naleznete ho nedaleko Hlinska v Čechách v obci Čertovina. Výjimečná stavba sahá až do hloubky 12 metrů pod zem, kde jsou stovky metrů chodeb a jeskyní, k nebesům pak míří osmi metry.

Stavba připomíná obří převrácenou loď o délce 65 metrů a šířce 14 metrů. Váže se k ní legenda, která praví, že v roce 666 se plavili čerti na pekelném korábu a pátrali po hříšných duších. Jedné noci je však zastihla ukrutná bouře a celý koráb převrátila dnem vzhůru. Lucifer vzal své ohromné vidle, zapíchl je přímo před příď převrženého korábu a pronesl: „Peklo nikdy nebude mířit k nebesům!“. Přikázal všem chlupáčům kutat a kopat, až si vykopali svoje PEKLO. A hříšné duše na pozemském světě, které se nebály poblíž usídlit, nazvali toto místo Čertovina.

Zámek Žleby

Dále na západ, ve vzdálenosti cca 40 kilometrů od Bítovan láká k návštěvě zámek Žleby ve stylu anglické neogotiky, se skvělou sbírkou historických zbraní, divadelním sálem jednoho z mála dochovaných barokních divadel, či vzácně zachovalou barokní zámeckou kuchyní. Výstup na zámeckou věž nabízí vyhlídku do okolí, včetně rozsáhlého anglického parku, kterým protéká řeka Doubrava.

Žleby, původně gotický hrad, postavený (jak zmiňují písemné dokumenty z roku 1289) Jinřichem z Lichtenburgu, prošel během staletí množstvím přestaveb. Tou poslední mu hrabě Vincenc Karel Auersperg v polovině 19. století vtiskl dnešní romantickou podobu. Zámek disponuje bohatě vybavenými interiéry, realizovanými podle původních anglických předloh.Zámek Nové Hrady

Další tipy, informace a podrobnosti o turistické a rekreační nabídce regionu najdete na specializovaném webu www.navstevnik.cz.